Wsparcie dla przedsiębiorców

Inwestycje i inwestorzy

targi brno 8W dniach 29 września do 1 października 2014 w Brnie (Republika Czeska) miała miejsce częstochowska misja gospodarcza towarzysząca Międzynarodowym Targom Maszynowym MSV oraz grupie targów branżowych IMT, PLASTEX, PROFINTECH, WELDING, FOND-EX.

W ramach wyjazdu częstochowscy przedsiębiorcy mieli możliwość nie tylko odwiedzenia najważniejszych targów przemysłowych w Europie Środkowej, ale także zaprezentowania swojej oferty na stoisku wystawowym. Wyjazd zorganizowała Agencja Rozwoju Regionalnego w Częstochowie S.A., jego celem było wsparcie przedsiębiorstw działających na terenie Częstochowy w nawiązaniu międzynarodowej współpracy handlowej, a także prezentacja oferty inwestycyjnej Miasta potencjalnym inwestorom.

 

Dodatkowo w ramach misji gospodarczej odbyło się seminarium, którego tematyka miała przybliżyć rynek czeski częstochowskim przedsiębiorcom. Skupiono się na kluczowych elementach dotyczących gospodarki, takich jak polsko-czeska współpraca handlowa i inwestycyjna czy prowadzenie działalności gospodarczej. Tematy prezentowali: Jarosław Krykwiński -  Konsul Honorowy Republiki Czeskiej w Częstochowie, Wojciech Pobóg-Pągowski -  I radca, kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Pradze,  Adam Suchanek - Dyrektor Ambasady w Wydziale Promocji Handlu,  Magdalena Holeksová - Dyrektor Polsko-Czeskiej Izby Handlowej w Ostrawie oraz przedstawiciel Czeskiej Agencji Wspierania Handlu, Jiří Dufek. Przedsiębiorcy brali także udział w  umówionych wcześniej spotkaniach z kooperantami.

Ofertę Miasta Częstochowy prezentowano na specjalnie przygotowanym stoisku, wspólnym z Polską Ambasadą. Kolportowano także broszury poświęcone ofercie inwestycyjnej wśród największych światowych producentów z branży maszynowej, a przedstawiciele Urzędu Miasta i ARR odbyli wiele ciekawych rozmów biznesowych z przedsiębiorcami zainteresowanymi inwestowaniem na  naszym terenie.


Możliwość wspólnego udziału w targach z innymi firmami to coś z czym spotkałem się po raz pierwszy w Częstochowie, to świetna inicjatywa, relacjonuje Paweł Koćwin - właściciel firmy Argo Navi. Dzięki temu nie musiałem płacić za transport i wejście na targi, a jednocześnie mieliśmy możliwość prezentacji naszej oferty na wspólnym stoisku, również bez kosztów, z kolei udział Ambasady skutecznie przyciągał uwagę firm zagranicznych. Dzięki targom udało mi się nawiązać kilka ciekawych kontaktów z firmami zainteresowanymi współpracą.  


W wyjeździe wzięli udział przedstawiciele firm: 3FX, Test Systemy Uszczelniające, Dagos oraz Argo Navi -  ich oferta cieszyła się sporym zainteresowaniem. Ciekawym elementem stoiska była drukarka działająca w technologii 3D prezentowana przez  młodą,  rozwijającą się częstochowską firmę 3FX, której szefowie są twórcami innowacyjnego produktu. Warto wspomnieć, że również firma Dagos prezentowała na stosiku wymyślone i zaprojektowane przez siebie urządzenie pomiarowe. W opiniach reprezentantów firm uczestniczących w misji, udział w targach i imprezach towarzyszących stanowił ważny element w nawiązywaniu współpracy biznesowej i dalszym rozwoju przedsiębiorstw.

 

 

targi brno 1    targi brno 2 targi brno 3    targi brno 4    

targi brno 6    targi brno 7 targi brno 8     targi brno 10